close
متخصص ارتودنسی
مقاله
loading...

جعفرآباد اولادقباد

مقاله

راه‌های پیشگوئی وضعیت آب و هوا

جواد مرادی بازدید : 141 چهارشنبه 14 تير 1391 نظرات ()
شرایط جوی در یک زمان و مکان معین با توجه به دما، فشار هوای بارومتریک، باد، رطوبت، وضعیت ابری و بارندگی مشخص می‌شود. تغییر فصل به شرایط زمانی با فاصله‌های بسیار کوتاه بستگی دارد فواصل زمانی طولانی مدت، معمولاً حداقل به مدت ۳۰ تا ۵۰ سال، آب و هوای هر منطقه را تعیین می‌کند.
هر نوع آب و هوائی با ۴ عامل اساسی زیر ایجاد می‌شود:
۱) خورشید وانرژی تابشی آن
۲) زمین با حرکت چرخشی غرب به شرق و ۵/۲۳ درجه انحراف
۳) اتمسفر (سیالی که مخلوطی از گازهای اطراف سیاره را تشکیل می‌دهد)
۴) تغییرات سطح زمین براثر عوامل طبیعی و حالات ژئوفیزیکی (کوه، اقیانوس‌ها و غیره) به‌طوری که باعث چرخش اتمسفر در اطراف زمین می‌شوند.
سایت علمی دانشجویی دزپارت www.dezpart.ir

چاره ریزگردهای عربی پاشیدن ریگ است نه مالچ!

جواد مرادی بازدید : 115 یکشنبه 04 تير 1391 نظرات ()

پروفسور پرویز کردوانی کویرشناس برجسته ایرانی راه‌حل مشکل ریزگردهای عربی که جنوب و غرب ایران را تحت تاثیر قرار می‌دهد پاشیدن ریگ در آن مناطق عنوان کرد.

به گزارش ایسنا، پرویز کردوانی در نشست سرگروه‌های جغرافی مناطق 19 گانه آموزش و پرورش تهران اظهار کرد: منشا ریزگردهایی که وارد ایران می‌شوند و زندگی مردم را مختل می‌کنند شمال آفریقا است ولی این ریزگردها در عراق تشدید می‌شوند.

وی در ادامه راه‌حل مشکل موجود را پاشیدن ریگ در مناطق غربی عراق و هورالعظیم دانست و افزود: منطقه هورالعظیم که بخشی از آن در ایران و بخش دیگرش در عراق است باعث تشدید ریزگردهای عربی می‌شود. بخشی از هورالعظیم که در ایران است دارای نیزارها و پوشش گیاهی است و مشکلی ایجاد نمی‌کند اما بخشی متعلق به عراق به دلیل سوزانده‌شدن نیزارها و عبور و مرور اتومبیل‌ها و تانکرها دچار مشکل شده است.

تابستانی مفرح در "آلپ ایران"/ برف بازی در هوای گرم تابستان!

جواد مرادی بازدید : 127 چهارشنبه 31 خرداد 1391 نظرات ()
خرم آباد - خبرگزاری مهر: استان لرستان با آب و هوایی معتدل در آستانه تعطیلات تابستانی حضور مسافران و گردشگران را انتظار می کشد، گردشگرانی که می توانند در اوج گرمای تابستانی در تونل برفی ازنا و در دل "آلپ ایران" لحظات مفرح و خنکی داشته باشند.

به گزارش خبرنگار مهر، لرستانیها در سرزمینی زندگی می کنند که از شمال تا جنوب و از شرق تا غرب با جاذبه های هفت رنگی آذین بسته شده است که باید قدردان تمام این نعمت های خدادادی باشیم و از آنها برای توسعه اقتصادی استان نهایت استفاده را ببریم.

لرستان را می توان سرزمین کوه های سربه فلک کشیده، رودخانه های خروشان و آبشارهای سحرانگیز، دشت های بهشتی، دریاچه های منحصر به فرد، تالابهای بکر و جنگلهای انبوه بلوط نامید، جایی که یک قطعه ناب از طبیعت بهشت وار ایران اسلامی را در خود جای داده است.

دشتهای گرم در نزدیکی تونل های برفی!

شاید در کمتر جایی بتوان به فاصله چند کیلومتری تالابهای منطقه گرمسیر پلدختر به رشته کوه پربرف اشترانکوه و تونل برفی ازنا رسید، چهارفصل بودن لرستان فرصتی است که به نظر می رسد کمتر به آن پرداخته شده است.

یکی از اساسی ترین عوامل موثر در نوع معیشت ساکنان هر منطقه موقعیت جغرافیایی آن است که استان لرستان به علت موقعیت خاص اقلیمی از یک تنوع آب و هوایی منحصر به فردی برخوردار است.

در شمال و شمال غربی و شرق استان لرستان به دلیل ارتفاعات دو هزار متر به بالا ریزشهای جوی به طور عمده به صورت برف بوده و دارای زمستانهای سرد و تابستانهای معتدل است.

این در حالی است که در نواحی مرکزی استان لرستان و در حد فاصل دو نوار سردسیر و گرمسیر آب و هوای مدیترانه ای به صورت نوار پهنی از شمال غربی به جنوب شرقی کشیده شده است.

همچنین نواحی جنوب و جنوب غربی لرستان به علت همجواری با جلگه خوزستان و مناطقی از استان ایلام دارای زمستان های معتدل و تابستانهای گرم است. آب و هوای مساعد، زمستان این نواحی را به صورت قشلاق مناسبی برای عشایر لرستان و استانهای همجوار درآورده است.

فرصت ها و تهديدهاي پيش روي مراتع لرستان

جواد مرادی بازدید : 69 شنبه 13 خرداد 1391 نظرات ()
مراتع لرستان به عنوان یکی از ارکان تامین علوفه مورد نیاز دام عامل مهمی در حفظ خاک ، تنظیم گردش آب در طبیعت ، حفظ ذخایرژنتیک گیاهی و جانوری و تامین غذا و مامن وحوش و پرندگان به شمار می رود .
مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری لرستان می گوید : بسیاری از مراتع لرستان به علت تخریب بیش از حد با چالش مواجه شده اند و ادامه این روند استان و کشور را با مشکلات بسیاری مانند سیل های مخرب ، طوفان ، آلودگی محیط زیست ، خشکسالی و قطحی رو به رو خواهد کرد .
آقای احمدوند می افزاید : چرای مفرط و بهره برداری بی رویه از مراتع ناشی از تعداد دام مازاد بر ظرفیت در سطح عرصه های مرتعی و آتش سوزی های عمدی و غیرعمدی در مراتع به علت توسعه اراضی کشاورزی از مهمترین علل تخریب منابع طبیعی است .
وی همچنین بوته کنی برای تامین سوخت ، کوچ زود هنگام عشایر استان های همجوار ، اجرای طرحهای عمرانی و معدنی ، احداث بزرگراه ها ، عبور خطوط لوله های نفت و گاز و واگذاری های بی رویه عرصه های مرتعی را از مهمترین چالشهای مراتع استان می داند .
آقای احمدوند خسارت ناشی از خشکسالی را بر پوشش گیاهی مراتع استان بسیار زیاد بیان و اضافه می کند : این امر موجب کاهش رشد رویشی علوفه و بذر دهی در شهرستانهای پلدختر ، کوهدشت و چگنی شده است به طوری که حدود 40 تا 80 درصد از پوشش گیاهی مراتع این شهرستان ها خسارت دیده اند که براساس نظر کارشناسان بیش از 50 میلیارد ریال برآورد شده است .
این درشرایطی است که به گفته وی در سال گذشته برای اصلاح و احیای مراتع و کنترل کوچ و مدیریت چرا در قالب اعتبارات ملی و استانی حدود 4 میلیارد و 500 هزار ریال پیش بینی شد که بیش از 90 درصد آن هزینه شده است .
به هر حال لرستان یکی از مناطق مرتع خیز و خوش آب و هوای کشور است که ظرفیت مناسبی در زمینه خدمات اکوسیستم های مرتعی دارد اما پدیده ریزگردها یکی دیگر از عواملی است که در تخریب مراتع نقش مهمی دارد .
دکتر محرابی استاد دانشگاه در همایش مرتع و مرتعداری لرستان با بیان اینکه سالانه20 هکتار فرسایش خاک در لرستان اتفاق می افتد ، می گوید : برای هر یک سانتی متر خاکی که از بین می رود 800 سال زمان نیاز است تا دوباره جایگزین شود و این در حالی است که سالانه 20 هکتار فرسایش خاک در لرستان داریم .
رئیس انجمن مرتعداری کشور نیز با تایید این مطلب می گوید : در آینده وجود این ریز گردها مشکلات عدیده ای برای منابع طبیعی ومحیط زیست ایجاد خواهد کرد . آقای بصیری با اشاره به اینکه هر ساله برای بهداشت و درمان هزینه هایی اختصاص می یابد ، می گوید: ما امروزه با تخلیه آبهای زیر زمینی ، خشک شدن منابع آب ، ایجاد سدهای فراوان و شخم زدن مراتع ، خطر فرسایش خاک را تشدید کرده ایم اما برای درمان آن اقدامی صورت نداده ایم .
آقای احمدوند هم ممیزی مراتع ، تهیه و اجرای طرح های مرتعداری ، ساماندهی چرای دام ، آموزش بهره برداران و نیز بیمه مراتع را از جمله راهکارهای کاهش آسیب مراتع بیان می کند .
وی می افزاید : تا کنون یک میلیون و 784 هزار و 477 هکتار از مراتع استان ممیزی و برای 28 هزار و 915 خانوار روستایی و عشایری پروانه چرای دام صادر شده است که در مناطق ممیزی شده تعداد 297 طرح مرتعداری به مساحت 627 هزار و 84 هکتار تهیه و تصویب شده است .
کارشناسان می گویند : بیمه مراتع نیز به عنوان یکی از راهکارهای موثر ، نقش مهمی در کاهش خطر سرمایه گذاری در این بخش دارد و می تواند مرتعداران را در ثبات شغلی و امنیت سرمایه گذاری یاری رساند .
مراتعی که دارای طرح مرتعداری مصوب باشند و عملیات اصلاح و احیا در آنها اجرا شود در مقابل حوادثی همچون سیل، تگرگ و خشکسالی بیمه می شوند .
به نظرمی رسد تعلیف 6 و نیم میلیون راس دام در لرستان باعث شده است برداشت علوفه از مراتع استان 2 ممیز 3 دهم برابر بیشتر از ظرفیت مجاز تولید علوفه باشد که این امر خود به عنوان آسیب دیگری درتخریب مراتع به شمار می رود .
در کنار این تهدیدها ، ضرورت سیاست گذاری در تولید علوفه و توسعه دامداری های صنعتی ، عملیات اصلاحی و احیای بیشتر مراتع و کاهش عوامل مخرب مراتع را 2 چندان می کند که امیدواریم با تلاش مسئولان و همراهی مردم این امر محقق شود .
بر اساس آخرین آمار وسعت مراتع لرستان 2 میلیون و 109 هزار و 938 هکتار برآورد شده که از این سطح یک میلیون و 226 هزار و 434 هکتار به صورت مراتع مشجر و 883 هزار و 504 هکتار به صورت مراتع غیر مشجر مورد بهره برداری قرار می گیرد .
این مقدار معادل 75 درصد سطح استان است و در مقایسه با سطح مراتع کشور که 90 میلیون هکتار است حدود 2 ممیز 3 دهم درصد از مراتع کشور را تشکیل می دهد .

بالی جزیره خدایان

جواد مرادی بازدید : 144 سه شنبه 02 خرداد 1391 نظرات ()

بالی جزیره خدایان، جزیره کوچکی از بزرگترین مجمع الجزایر جهان یعنی کشور اندونزی است. این جزیره دو اقیانوس آرام و هند را به هم پیوند داده است و در نتیجه این وصلت خود از آب و هوای بسیار متفاوتی برخوردارگردیده است و مثل بسیاری از جزایر دیگراندونزی ، دنیای مخصوص به خودش را دارد. دنیائی که این نام این جزیره را در فهرست برترین مقاصد توریستی جهان قرار داده است. این جزیره جمعیتی حدود سه میلیون نفر داشته که قریب به اتفاق ساکنان آن اهل اندونزی هستند اما در سالهای اخیر بدلیل رشد فراوان صنعت توریست بسیاری ازاسترالیا و اروپا هم به این جزیره مهاجرت نموده و در بالی کار و زندگی می کنند.

جزیره زیبای بالی

جزیره زیبای بالی

 

راهنمای گردشگری قبرس

جواد مرادی بازدید : 196 سه شنبه 02 خرداد 1391 نظرات ()

جمهوری قبرس کشور جزیره ای بزرگی است که در اوراسیا و در قسمت شرقی مدیترانه واقع شده است. قبرس یک کشور اروپایی است و دقیقا در جنوب ترکیه قرار گرفته، که از شرق به خاورمیانه، از غرب به یونان و از جنوب به مصر منتهی می شود. در واقع قبرس، پس از ساردینی و سیسیل، یکی از 3 جزیرۀ بزرگ دریای مدیترانه می باشد که بسیار به خاورمیانه نزدیک است. این جزیره به چندین ناحیۀ مهم تقسیم می شود منجمله: فاماگوستا، لارناکا، لیماسول، نیکوسیا و پافوس. با اینکه تمامی این نواحی به مهمترین و پرطرفدارترین نقاط برای تعطیلات در قبرس تبدیل شده اند، اما نواحی نزدیک به ساحل هستند که توریست های بیشتری را جذب می کنند مانند: ایاناپا، لارناکا، لیماسول و پافوس. و در کنار اینها، دهکده هایی نظیر کوکیلا و پاسوری که در کنار اسکله قرار دارند هم گزینه های لذت بخش دیگری می توانند باشند.

راهنمای گردشگری قبرس

راهنمای گردشگری قبرس

معرفی پاتایا و جاذبه های گردشگری آن

جواد مرادی بازدید : 224 سه شنبه 02 خرداد 1391 نظرات ()

پاتایا ( Pattaya ) یکی از شهرهای ساحلی کشور تایلند است که در ساحل شرقی خلیج تایلند واقع شده است. پاتایا در 165 کیلومتری جنوب شرقی بانکوک قرار دارد و با اتوبوس در حدود 2 ساعت و نیم طول می کشد. پاتایا دارای آب و هوای مرطوب و خشک است که به 3 فصل تقسیم می شود:

 • فصل گرم و خشک از نوامبر تا فوریه با رطوبت 50% و درجه حرارت 20-30 درجه سانتیگراد و رگبارهای کوتاه. بهترین زمان برای سفر و لذت بردن از آب و هوا.
 • فصل گرم و مرطوب از مارس تا می با رطوبت 75% و درجه حرارت 30-40 درجه سانتیگراد و بارندگی های گهگاه.
 • فصل گرم و بارانی از ژوئن تا اکتبر با رطوبت 90% و درجه حرارت 25-35 درجه سانتیگراد و بارندگی های شدید و طولانی.

پاتایا - Pattaya

پاتایا - Pattaya

معرفی بانکوک و جاذبه های گردشگری آن

جواد مرادی بازدید : 239 سه شنبه 02 خرداد 1391 نظرات ()

بانکوک که معنی آن شهر فرشته هاست در سال 1782 به دستور شاه رامای اول به عنوان پایتخت بنا شد و اکنون با گذشت بیش از دو قرن، به کلان شهری بزرگ تبدیل شده است. بانکوک نظیر سایر شهرهای بزرگ و مدرن دنیا به داشتن ساختمان های عظیم، هتل های بسیار مجلل، مراکز خرید و نیز فرودگاهی مدرن و بین المللی افتخار می کند، ضمن آنکه زیبایی بافت و رسوم سنتی خود را حفظ کرده است.

بانکوک - Bangkok

بانکوک - Bangkok

سفر با کشتی کروز به جزایر یونان

جواد مرادی بازدید : 421 سه شنبه 2 خرداد 1391 نظرات ()

یونان (Greece) کشوری در جنوب شرقی اروپا و جنوب شبه جزیره بالکان است، این کشور از شمال با آلبانی، مقدونیه و بلغارستان و در شرق با ترکیه دارای مرز مشترک زمینی است. سرزمین اصلی یونان در جنوب و شرق به وسیله دریای اژه احاطه شده و از غرب به دریای یونان محدود است. «یونان» نام فارسی این کشور است. یونان در محل اتصال سه قاره آسیا، اروپا و آفریقا واقع شده است و وارث میراث یونان باستان، امپراتوری بیزانس و نزدیک چهار قرن سلطه ترکان عثمانی است.

کشتی کروز Alexander Von Humboldt

مالدیو رویایی ترین مقصد توریستی آسیا

جواد مرادی بازدید : 232 سه شنبه 02 خرداد 1391 نظرات ()

مالدیو کشوری است جزیره‌ای در اقیانوس هند که پایتخت آن ماله است. مجمع الجزایر مالدیو در جنوب غربی کرانه‌های هندوستان قرار گرفته و کوتاهترین فاصلهٔ آن تا کرانه‌های هند، ۶۰۰ کیلومتر است. مالدیو شامل ۱۱۹۲ جزیره مرجانی کوچک، مسطح و کم‌ارتفاع و شمار زیادی آبسنگ است که تنها ۲۰۲ جزیره از آنها مسکونی هستند، روی هم رفته ۲۹۸ کیلومتر مربع پهناوری دارند و تنها 3/0% قلمرو مالدیو را پوشش می‌دهند.

 

مالدیو

 

مالدیو

اطلاعات و تصاویری از رشته کوههای آلپ

جواد مرادی بازدید : 515 سه شنبه 02 خرداد 1391 نظرات ()

کوهستان آلپ یکی از عظیم ترین رشته کوه های اروپاست که بین اتریش و اسلونی واقع در شرق تا ایتالیا، سوئیس، لیختن اشتاین، آلمان، فرانسه و موناکو در غرب گسترده شده است. قله ی بلانک مرتفع ترین قله ی کوهستان آلپ است که حدود 4811 متر ارتفاع دارد و در مرز بین ایتالیا و فرانسه واقع شده است. پیزبرنینا با ارتفاع 4049 متر مرتفع ترین قله ی آلپ شرقی می باشد. قله ی روزا با 4634 متر و اورتلر با 3905 متر، دیگر قلل مرتفع این رشته کوه را تشکیل می دهند. قله ی بلانک اولین بار در سال 1786 فتح شد و تمام 4 هزار قلل دیگر آلپ تا نیمه ی نخست قرن 19 میلادی فتح شدند. شخصی به نام ماترهورن در سال 1865 آخعرین فتح را انجام داد و به عصر طلایی آلپینیسم خاتمه بخشید.

رشته کوههای آلپ

کشف یک قاره خطرناک بعنوان قارۀ هفتم! ؛ عکس

جواد مرادی بازدید : 153 دوشنبه 11 ارديبهشت 1391 نظرات ()

دانشمندان و پژوهش‏گرانی که به تازگی با کمک آخرین عکس‏های ماهواره‏ ای این منطقه را اندازه ‏گیری کرده‏ اند، از آن به عنوان «قارۀ هفتم» یاد می‏کنند.

کشورهای در حال مرگ را بشناسید!

جواد مرادی بازدید : 154 جمعه 8 ارديبهشت 1391 نظرات ()

برترین ها: درجهان کشورهایی وجود دارد که نرخ تولد در آنها بسیار پایین است و همین امر آینده آنها را به خطر انداخته است. به گزارش برترین ها این پدیده همان چیزی است که سیاستداران و کارشناسان از آن به عنوان "خودکشی ملی"، "فاجعه فرهنگی"، "سرزمین بدون کودک" و غیره یاد می کنند. در این جا با 10 مورد از این کشورها آشنا می شوید.

متن کامل در ادامه مطلب

زمینی که هرگز ندیده اید/ بهترین تصاویر زمین از ایستگاه فضایی

جواد مرادی بازدید : 201 دوشنبه 4 ارديبهشت 1391 نظرات ()

یکی از فضانوردان ایستگاه بین المللی فضایی با استفاده از یک سه پایه اقدام به گرفتن تصاویر زیبایی در زمان شب از زمین کرده است، اقدام تکنیکی که هنگام حرکت با سرعت 4 کیلومتر در ثانیه ایستگاه بین المللی عکسهای واضحی را ارائه کرده است.

به گزارش خبرگزاری مهر، آندری کویپرز با استفاده از یک دوربین به نام نایت پاد "Nightpod " این تصاویر را عکسبرداری کرده است، این دوربین به نوعی تنظیم شده که با حرکتهای سریع ایستگاه بین المللی فضایی و دنبال کردن نقاط در سطح زمین سازگار است. از این رو نتایج این عکاسی منحصر به فرد تصاویر زیبای زمین از فضا را رقم زده است.

غروب ماه

اروپا در شب از ارتفاع بیش از 400 کیلومتری

برای تماشای دیگر تصاویر به ادامه مطلب مراجعه کنید

کل دنیا در این پارک زیبا خلاصه شده ! + عکس

جواد مرادی بازدید : 189 یکشنبه 3 ارديبهشت 1391 نظرات ()

پارک Tobu World در شهر Nikko کشور ژاپن جایگاه نمایشگاه مدلهای کوچک شده ساختمانها و آثار معروف دنیا میباشد. این مدلهای مینیاتوری در ابعاد 1/25 ابعاد آثار واقعی هستند.

 

 

برای تماشای تصاویر به ادامه مطلب مراجعه کنید

افت 60 متری سطح آب زیرزمینی در ایران

جواد مرادی بازدید : 130 سه شنبه 29 فروردين 1391 نظرات ()
عضو هیأت علمی موسسه تحقیقات جنگل و مرتع گفت: فرونشست های نیم متری در دشتها و افت 60 متری سطح آب زیرزمینی مهمترین معضل زمین در ایران است.

محمد درویش عضو هیأت علمی موسسه تحقیقات جنگل و مرتع در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: اساسی ترین تهدیدی که پایداری زمین را در کشور ما به مخاطره انداخته است افت سطح آبهای زیرزمینی و نشست زمین به دلیل توسعه ناپایدار و برداشتهای بی رویه است.

به گفته وی، بر اساس آمار شرکت مدیریت منابع آب در70 دشت مرکزی کشورسال گذشته سطح آب زیرزمینی بیش از دو متر کاهش داشته و در مناطقی مانند کرمان، فارس، جهرم، نیریز و ورامین بین 40 تا 60 متر سطح آب زیرزمینی افت کرده است.

درویش اظهار داشت: اتفاقی که منجر به کویری شدن مساحت 400 هزار هکتاری در دریاچه ارومیه شده افت سطح آب زیرزمینی در این حوزه بین 28 تا 30 سانتیمتر است.

وی افزود: بین سالهای 1971 تا 2001 در طی 30 سال سطح آبهای زیرزمینی در کشور 15 متر کاهش یافت یعنی به طور متوسط سطح آب زیرزمینی در این مدت سالیانه نیم متر کاهش داشته این در حالی است که ازسال 2001 تا 2011 یعنی در 10 سال اخیر این نرخ به 70 سانتیمتر در سال افزایش یافته است .

به گفته وی، کاهش سطح آبهای زیرزمینی منجر به نشست زمین که آخرین مرحله از بیابانزایی است می شود که این پدیده دیگر قابل برگشت نیست و به اشکال فرو نشست در سطح وسیعتر و فرو چاله در سطوحی با گستردگی کمتر نمود می یابد.

درویش بیشترین میزان فرونشست در کشور را مربوط به دشتهای جنوب تهران که معادل 36 سانتیمتراست عنوان کرد: بعد از تهران، فرونشست 30 سانتیمتری در دشت طوس در خراسان رضوی، 25 سانتیمتری در نیشابور و 5 سانتیمتری در ارژن و پریشان فارس از مهمترین فرو نشستهای کشور هستند.

به اعتقاد وی، فرو چاله ها که مهمترین آنها فرو چاله کبودر آهنگ با عمق 12 متر و قطر 20 متر در استان همدان است از دیگر اثرات افت سطح آب زیرزمینی در کشور است که این فرو چاله ها کما بیش در دیگر نقاط کشور در سال های اخیر مشاهده می شوند.

وی، خودسوزی زمین مانند آنچه که سال گذشته در تالاب های پریشان، قره داغ، کانی برازان، سلطان آباد و گندمان رخ داد را از دیگر اثرات افت سطح آب زیر زمینی عنوان کرد.

دانلود کتاب اطلس ایران

جواد مرادی بازدید : 110 شنبه 26 فروردين 1391 نظرات ()
دانلود کتاب اطلس استانهای ایران


فارسی| 12.2 مگ | لینک مستقیم | PDF


در کتابی که برایتان آماده شده می توانید نقشه کامل تمام استانهای ایران را با جزئیات و نام شهرها، روستاها، مکانهای مهم و ... مشاهده نمایید. ویژگی ای که باعث شده این کتاب مورد توجه قرار گیرد اینست که با زوم و بزرگنمایی روی تصاویر می توان جزئیات هر استان مانند مکانها، روستاها، راه ها و ... آن استان را به وضوح مشاهده نمود.

دانلود کنید


لینک دانلود کتاب اطلس استانهای ایران

پسورد : www.farsibooks.ir

تعداد صفحات : 2

تبلیغات
Rozblog.com رز بلاگ - متفاوت ترين سرويس سایت ساز
اطلاعات کاربری
نام کاربری :
رمز عبور :
 • فراموشی رمز عبور؟
 • نظرسنجی
  به نظر شما کدام موضوع سایت مناسب تر است؟


  جغرافیا

  آمار سایت
 • کل مطالب : 292
 • کل نظرات : 59
 • افراد آنلاین : 1
 • تعداد اعضا : 4
 • آی پی امروز : 4
 • آی پی دیروز : 22
 • بازدید امروز : 42
 • باردید دیروز : 50
 • گوگل امروز : 0
 • گوگل دیروز : 1
 • بازدید هفته : 186
 • بازدید ماه : 1,044
 • بازدید سال : 1,044
 • بازدید کلی : 104,693